Církevní školy zvítězily

  Vylučování „církevních“ škol z veřejného financování je protiústavní, rozhodl dnes Nejvyšší soud USA. O co se jednalo? O to, zda stát Maine v rámci sekularistických kliček může z financování vyloučit církevní školy. Stát Maine nedisponuje dostatečným počtem středních škol, takže v rámci práva na bezplatné veřejné vzdělání přispívá rodičům na školné v soukromých školách. Podle svého výkladu zákona však odmítal přispívat na školné těm studentům, kteří si vybrali církevní školy. 

Většinové stanovisko ústavního soudu sepsal sám pan předseda, John Roberts. V podstatě potvrdil, že církevní školy nemohou být vylučovány jen proto, že jsou církevní.  Pokud obdržely akreditaci – mají tedy k provozování školy státní dovolení, které se vydává po splnění určitých zákonných parametrů – pak mají v tomto ohledu shodné postavení, jako kterákoliv jiná škola.

Ve věci financování škol, jejichž zřizovatelem je církevní organizace, rozhodl soud opakovaně, čímž chrání Američanům především náboženské svobody. Každá škola financovaná z veřejných prostředků musí mít totiž schválený učební programy a nesmí získané prostředky používat k financování činnosti církve. Tato tenká hranice je zabezpečena právě vydanou státní akreditací.

Ve Spojených státech existuje na 100 větších autonomních církví a další stovky malých. Představa liberálů, že právě tak velké množství velmi rozličných církví může mít podstatný vliv na sekulární charakter státu, je až podivná a tak v rámci ochrany náboženských svobod existuje jediné řešení: žádnou školu z programů veřejné podpory nevylučovat. Jedině tím stát prokáže svou náboženskou neutralitu.

„Diskriminace kvůli náboženství nebude v USA tolerována“, řekla k dnešnímu rozhodnutí soudu Kelly Shackelfordová, ředitelka First Liberty Institute, organizace, která zastupovala žalobce. Rodičům studentů církevních škol, kteří museli doposud platit školné sami, bude muset stát Maine zaplacené částky nahradit. Jedná se o roční platbu $ 11.200. 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Sedlák svezl veterinářku v dobytčáku, ta chtěla milion za psychickou újmu

Jindřichohradecko jako Divoký západ

Ve městech se žije zdravěji než na vesnicích