Česká ovce šumavská má za hranicí zachránit přírodní park

 Při pátečním jednání majitelů pozemku v dolnorakouském přírodním parku Blockheide Gmünd-Eibenstein byli představeni chovatelé ovcí Nataša a Martin Zaunerovi, kteří nabídli své stádo Českých šumavských obcí, za jehož pomoci by měl park být přibližně vrácen do stavu, který měl v době svého vyhlášení v roce 1960, kdy byl vyhlášen chráněnou rezervací.

Česká ovce šumavská


Před vyhlášení chráněné rezervace se jednalo o území zemědělsky obhospodařované, mezi skálami a vřesovišti byla kamenitá políčka a louky, ale žádné stromy. V současnosti je park zarostlý nežádoucími stromy, keř a plevely, jedná se prakticky o les, takže kamenné přírodní útvary jsou před návštěvníky skryty..

Záměrem ochránců přírody je uvedení parku do původní podoby, tedy vykácet stromy a nežádoucí plevele vypásat stádem ovcí. Záměry obnovitelů původního parků však narážejí na omezenost rakouských městských návštěvníků, jejichž inteligence se od českých moc neodlišuje. "Park bez stromů není park," říká rakouský měšťák, kterého nezajímá, že park byl vyhlášen jako vřesoviště, nikoli jako les. Rovněž přítomnost ovcí nejde městským inteligentům pod nos.

Česká ovce šumavská byla vyšlechtěna v oblasti Sušice a Kašperských hor k životu v drsných podmínkách Šumavy. Chovala se sice kvůli produkci mléka a vlny, ale její předností je velmi kvalitní maso. S produkcí masa získaného na pastvinách Bockheide také počítá chovatel Martin Zauner.

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

"Raději Hitlera než Habsburka," mínil neschopný ministr

DFC Budweis byl za 1. republiky nejúspěšnějším jihočeským fotbalovým klubem

Jindřichohradecko jako Divoký západ