Měšťák uklouzne, vesničan si nohu zláme
Sotva jsme se smířili s povinnou výměnou již nevyhovujících kotlů na tuhá paliva, začíná se smrákat dokonce i nad těmi kotli novými, a nejen kotle jsou pod palbou ekologů, ale i krbová a jiná kamna na dřevo. Z velkoměstského bytu vytopeného na 25°C se to vesele diktuje.
Od 1. září 2022 musí kotle na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW splňovat parametry 3. emisní třídy. A porušení zákona bude trestáno pokutou ve výši až 50 000 Kč. Hlavní město Praha dokonce využilo možnost tuto lhůtu pomocí vyhlášky ještě zkrátit. Vyhláška zde zakazuje již od 1. října 2020 topit uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a kotlích, které nedosahují emisních parametrů 3. emisní třídy.
Emisní třídy vychází z hodnocení účinnosti a emisí kotlů na tuhá paliva dle normy ČSN EN 3035:2012. Kotle se podle této normy dělí do tříd 1 až 5, přičemž 1. emisní třída kotlů dosahuje nejnižší účinnosti a zároveň produkuje nejvíce emisí. Třídy kotlů jsou určovány podle měření při 100 % a 30 % jmenovitého výkonu. V současné době se navíc již pro nově vyrobené kotle nepoužívá klasifikace na základě emisních tříd, nýbrž všechny kotle uvedené na trh od roku 2020 musí splňovat požadavky na takzvaný Ekodesign.
Na zákaz topení v rodinných domech pevnými palivy, jako je uhlí a dřevo včetně briket, údajně tlačí Světová zdravotnická organizace (WHO). To samozřejmě vítají Evropská komise i Evropský parlament. Zahnat do kouta bezmocný venkov je samozřejmě mnohem snazší než zakázat provoz kamionů či letadel. Protože mimo elektřiny na vesnicích jiná možnost čistě ekologického vytápění bytů není, parovodní topení ani zemní plyn zavést nelze, a elektřina staré kamenné vesnické domy dokáže vytopit jen za cenu vysokých cenových nákladů, které jsou nad finanční možnosti vesnického obyvatelstva, akce nemůže skončit než likvidací tradičního celoročního života na vesnicích, které snad budou sloužit jen jako letní sídla městských rekreantů.
Komentáře
Okomentovat